XVI Światowe Zimowe Igrzyska Polonijne
Wisła-Szczyrk 2024
„Wisła Wisła, to sportowy kraj…” czyli XVI Światowe Zimowe Igrzyska Polonijne Wisła-Szczyrk 2024
W dniach od 18 do 22 grudnia 2024r. Polacy zamieszkali na całym świecie spotkali się po raz szesnasty, aby w sportowej atmosferze zimowych dyscyplin spotkać się znowu na ojczystej ziemi.
Ponad 250 zawodników z 15 krajów z całego świata stanęło na stanowiskach do rywalizacji w różnorodnych konkurencjach zimowych. Program Igrzysk, przygotowanych jak zwykle przez Stowarzyszenie Wspólnota Polska, zapowiadał kilka ciekawych konkurencji jak biegi narciarskie, łyżwiarstwo, nordic walking
w wersji zimowej czy narciarstwo alpejskie.
Dodatkową atrakcją poza programem Igrzysk miały być I Otwarte Światowe Mistrzostwa Polonijne w Skokach Narciarskich Wisła 2024 na skoczniach HS10 i HS20, które wraz z Wiślańskim Stowarzyszeniem Sportowym przygotowała Unia Polonijnych Klubów Sportowych w Austrii UPSA i Polonijny Klub Aktywności Sportowych – Strzelectwo Sportowe PAKA-s Wiedeń.
Niestety, warunki pogodowe, czyli dodatnia temperatura, utrzymująca się od dłuższego czasu, nie pozwoliły na przygotowanie skoczni narciarskich.
Również narciarstwo alpejskie i snowboard musiały zostać skreślone z programu Igrzysk. Organizatorzy świetnie poradzili sobie z problemem braku stoku do slalomu i zastąpili tę konkurencję dyscyplina biathlonową, czyli biegiem na rakietach śnieżnych ze strzelaniem z broni pneumatycznej i paintball. Było to nie lada wyzwanie dla sportowców, gdyż wielu z nich nigdy nie miało rakiet na nogach, a poruszanie się na takim sprzęcie wymaga treningu i odpowiednich umiejętności. Mimo tego, ta dyscyplina zastępcza cieszyła się wielkim zainteresowaniem i wszyscy startujący ukończyli zawody.
W XVI ŚZIP Wisła-Szczyrk 2024 wzięli też udział sportowcy polonijni z Austrii.
Zawodnicy UPSA i PAKA-s Wiedeń wystartowali w biegach narciarskich, biathlonie na rakietach śnieżnych, łyżwiarstwie i w Turnieju Rodzinnym i Dziecięcym – „Igrzyska na wesoło”.
Wprawdzie wyniki czasowe nie wystarczyły by osiągnięć miejsca medalowe, ale były one bardzo dobre.
Pozostali uczestnicy Igrzysk z Polonii Austriackiej, oprócz już wymienionych dyscyplin wzięli też udział
w nordic walking, ogólnie zdobywając wiele medali.
Szczególną niespodzianką tych Igrzysk było wyróżnienie dla prezesa Unii Polonijnych Klubów Sportowych
w Austrii oraz PAKA-s Wiedeń. Emil Dyrcz, prezes obu tych stowarzyszeń otrzymał medal 30-lecia Stowarzyszenia Wspólnoty Polskiej za działalność na rzecz sportu polonijnego w Austrii.
Zawodnik PAKA-s Wiedeń, strzelec sportowy Krzysztof Micał otrzymał puchar za całokształt zaangażowania
i pomoc w przeprowadzaniu poszczególnych zawodów tych Igrzysk.
Nad całością Igrzysk czuwał sportowy duch rywalizacji, integracji i wspaniałej atmosfery radości z ponownego spotkania Polaków z całego świata. Nie dało się też nie zauważyć atmosfery świątecznej na tych Igrzyskach, czyli Świąt Bożego Narodzenia. Po wspaniałym góralskim kuligu, w drodze powrotnej, chyba po raz pierwszy
w historii Igrzysk Polonijnych, uczestnicy zaczęli śpiewać kolędy. To było niesamowite przeżycie.
Następną atrakcją było spotkanie z Tomaszem Sikorą. Jednym z najlepszych, jeżeli nie najlepszym polskim biathlonistą w historii. Tomasz Sikora świetnie poradził sobie z wieloma trudnymi pytaniami i ze strony technicznej tego sportu jak i ciekawskich pytań odnośnie aktualnej jego aktywności.
Pomysłowości i pozytywnego humoru ze strony uczestników na tych Igrzyskach nie brakowało. A wspaniałym tego akcentem było odśpiewanie na uroczystości zamknięcia, utworu muzycznego, który dla organizatorów spontaniczne ułożyli i wykonali Polacy z Litwy.
Organizator Igrzysk: Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” i miasto Wisła
Partner Honorowy: Polski Komitet Olimpijski
Mecenas: Ministerstwo Sportu i Turystyki
Partner: Centralny Ośrodek Sportu COS Szczyrk
Partnerzy medialni: Polonijna Agencja Informacyjna PAI, Polskie Radio dla Zagranicy
106 rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległosćci.
10 listopada 2024 roku w Wiedniu, na placu Józefa Meinrada,zebrali sie Polacy mieszkający w Wiedniu, aby po raz szósty,
w niekonwencjonalny sposób uczcić 106 rocznice odzyskania przez Polske Niepodległości oraz 106 rocznice proklamowania Rebubliki Austria.
Uroczystości rozpoczęły sie złożeniem kwiatów pod pomnikiem Republiki Austia, a następnie zebrani w formacji AUTOKORSO, czyli na motocyklach i w samochodach, w asyście Policji wyruszyli na Kahlenberg.
Tam pod tablicą Marszałka Józefa Piłsudskiego złożone zostały kwiaty i odśpiewawny Hymn Polski.
Na zakończenie uroczystości uczestnicy AUTOKORSO złożyli też kwiaty na cokole pod pomnik króla Polski Jana III Sobieskiego.
Pomysłodawcą i organizatorem AUTOKORSO od sześciu lat jest Polonijny Klub Aktywności Sportowych-Strzelectwo Sportowe PAKA-s Wiedeń.
Po raz pierwszy w AUTOKORSO uczestniczyli motocykliści.
A byli to:
- Jacek Rozmiarek
-Adam Andrzejczak z córka Nikolą
-Rafał Boroń
DO KOŃCA WIERNI!
12 IX 2024 r, w Katedrze na Wawelu odprawiona została uroczysta Msza Święta w 341. rocznicę Bitwy pod Wiedniem. Celebracji przewodniczył bp Robert Chrząszcz, a kazanie wygłosił ks. prof. Jacek Urban, Dziekan Kapituły Katedralnej. Organizatorem uroczystości był Komitet Budowy Pomnika Króla Jana III Sobieskiego w Wiedniu na Kahlenbergu.
Po Mszy św. delegacje udały się do podziemi katedry, gdzie przy sarkofagu Króla Polski Jana III Sobieskiego złożono kwiaty i wieńce.
Następnie komitet i zaproszeni goście spotkali się w restauracji Hotelu Polonia, gdzie przewodniczący komitetu Piotr Zapart oraz autor projektu pomnika, artysta rzeźbiarz prof. Czesław Dźwigaj przypomnieli historię powstania pomnika króla JIIIS, okoliczności blokady umieszczenia tego pomnika na Kahlenbergu, oraz całościowe koszty realizacji tego projektu.
Następnie wręczone zostały miniaturki pomnika wraz z certyfikatem autentyczności podpisanym przez przewodniczącego komitetu budowy oraz autora projektu.
Miniaturki limitowanej edycji otrzymali sponsorzy pomnika, instytucje kościelne historycznie związane z królem JIIIS, organizacje społeczne promujące i zaangażowane w ideę postawienia pomnika na Kahlenbergu oraz członkowie komitetu budowy tego pomnika.
Jedną z organizacji społecznych, będącą też członkiem komitetu budowy jest Polonijny Klub Aktywności Sportowych-Strzelectwo Sportowe PAKA-s Wiedeń, którego delegacja w składzie prezes Emil Dyrcz i strzelec sportowy zrzeszony w klubie Krzysztof Micał wzięła udział w tych uroczystościach.
Prezes Emil Dyrcz od wielu lat zaangażowany jest czynnie
w ideę postawienia pomnika Króla Polski Jana III Sobieskiego
na Kahlenbergu.
Jego zgłoszenie do policji wiedeńskiej o zniknięciu, czy też kradzieży tablicy informacyjnej, która umieszczona była na cokole przygotowanym do postawienia pomnika, doprowadziło do ustalenia sprawcy tego incydentu, którym notabene okazał się jeden z magistratów wiedeńskich, działający na zlecenie władz miasta. Po cofnięciu przez władze miasta Wiedeń zgody na montaż i odsłonięcie gotowego już pomnika, który miał nastąpić 12 września 2018 roku, Emil Dyrcz zorganizował zbiórkę podpisów pod petycją do miasta Wiedeń „O ponowne wydanie zgody na budowę i odsłonięcie pomnika króla Jana III Sobieskiego na wiedeńskim Kahlenbergu”.
Pod petycją zebrana została odpowiednia ilość podpisów i przyjęta została ona do urzędu miasta. Niestety, mimo kilku odwołań od negatywnej decyzji miasta, nie udało się przekonać władz, które nieoczekiwanie zepchnęły kompetencje w tej sprawie na urząd do spraw pomników, mimo, że to miasto zawarło umowę z komitetem budowy pomnika.
W dalszej swojej aktywności Emil Dyrcz nawiązuje kontakt
z klasztorem w Klosterneuburgu i restauratorem obiektów gastronomicznych w Coblenz w Wiedniu, aby w tych miejscach zorganizować formę prezentacji gotowego już odlanego pomnika króla Jana III Sobieskiego.
Niestety, we wszystkich przypadkach odpowiedź była negatywna, mimo początkowo dużego zainteresowania tych instytucji
w pomysł prezentacji.
Przewodniczący komitetu budowy pomnika Piotr Zapart, w dowód uznania za zaangażowanie przekazał Emilowi Dyrczowi statuetkę-miniaturkę wiernej kopii pomnika Króla Jana III Sobieskiego oraz Certyfikat Autentyczności. Tym sposobem do Wiednia dotarł już pomnik króla Polski Jana III Sobieskiego,
choć nie w takiej postaci, jaką oczekujemy.
Tutaj wspominamy wszystkich, którzy stoja za ideą, aby ten pomnik stanął na Kahlenbergu. Wszystkich tych, którzy przyjeżdżali z odległych zakątków Wiednia i spoza miasta, aby złożyć podpis pod petycją.
Sprawa pomnika na Kahlenbergu jest ciągle otwarta, a komitet działa aktywnie i sprawnie. Pomnik zaprezentowany został już
w wielu miejscach w Polsce. Obecnie są nowe pomysły na miejsce jego prezentacji. Ciągle prowadzone są rozmowy
z kompetentnymi ludźmi w tym temacie.
7 września 2024 roku, na spotkaniu Polonii Wiedeńskiej z polity-kami Komisji do Spraw Łączności z Polonią w ambasadzie polskiej w Wiedniu, Emil Dyrcz ponownie poruszył temat pomnika.
8 września 2024 roku podczas uroczystości w 341 rocznicę Odsieczy Wiedeńskiej i 41 rocznicę obecności na Kahlenbergu Ojca Świętego Świętego Jana Pawła II przy cokole pomnika zebrało się wielu Polaków. Rozwinięty został baner z wizerun-kiem pomnika, a delegacja z Polski złożyła na cokole wieniec.
Do końca wierni! Vivat Król Jan III Sobieski!
ŻEGLARZE PAKA-s Wiedeń na podium!
W dniach 20-23 czerwca 2024 r. w Gdyni odbyły się V ŚWIATOWE POLONIJNE MISTRZOSTWA ŻEGLARSKIE IM. INŻ. TADEUSZA WENDY, budowniczego gdyńskiego portu.
Polonijne Mistrzostwa Żeglarskie, to nie tylko wydarzenie sportowe. To przede wszystkim wydarzenie patriotyczne. To okazja dla wielu, aby znowu odwiedzić swój rodzinny kraj. Uroczyste otwarcie regat odbyło się tradycyjnie już na gdyńskim nabrzeżu Marinie Yacht Park. Przed odśpiewaniem Organizatorami tych regat było Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”, Polski Komitet Olimpijski, Pomorski Związek Żeglarski oraz Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni.
Światowe Polonijne Mistrzostwa Żeglarskie, przemianowane na uroczystym otwarciu przez jednego
z mówców na Światowe Mistrzostwa Żeglarskie Polaków, to największe tego typu wydarzenie organizowane dla żeglarzy polonijnych, czyli Polaków mieszkających poza granicami Polski, na które przybywają uczestnicy z całego świata. Regaty jak co roku wspierał żeglarz polarny Ireneusz Kamiński na jachcie „Admirał Dickman”.
Po jednorazowej nieobecności, czyli w dwa lata po ostatnim uczestnictwie, na starcie regat ponownie stanęli amatorscy żeglarze Polonijnego Klubu Aktywności Sportowych - Strzelectwo Sportowe PAKA-s Wiedeń i Unii Polonijnych Klubów Sportowych w Austrii UPSA.
Były to dwie załogi i obydwie wystąpiły do organizatorów o przydział sternika.
Załoge pierwszą utworzyli:
sternik Jan Suchocki i żeglarze Emil Dyrcz, Krzysztof Micał,
Rafał Draus i Małgorzata Kalvoda.
Skład załogi drugiej to sternik Jakub Pietrzak i żeglarze Jakub Draus, Maksymilian Draus, Jakub Kędroń
i Hanna Jendrzej.
Ogólnie kluby z Austrii wystawiły razem siedem załóg.
Pięć z nich startowało z własnym sternikiem.
Dwie załogi z klubu „Róża Wiatrów” – Sailing Team Vienna, oraz trzy załogi
z „Spinnaker Yacht Klub Wien, w tym jedna załoga składająca się z samych kobiet.
Hymnu Narodowego, poczet sztandarowy, składający się z uczestników, podniósł flagę biało-czerwoną na maszt, a następnie wraz z wnuczką inżyniera Tadeusza Wendy, panią Hanną Wenda-Uszyńską – złożone zostały kwiaty pod pomnikiem.
„W trakcie uroczystości otwarcia Mistrzostw nastąpiło złożenie kwiatów pod pomnikiem inżyniera Tadeusza Wendy. Dla każdego kto zna historię Gdyni postać inżyniera Tadeusza Wendy jest nierozerwalnie związana z sukcesem II Rzeczypospolitej w odbudowie polskiej państwowości nad Bałtykiem. Dzięki jego śmiałym wizjom niewielka wioska rybacka przeobraziła się w znaczący w Europie port, a żegluga narodowa uzyskała pełny dostęp do mórz i oceanów całego świata. Dzieło Wendy spotkało się z uznaniem w całej Europie. Zgodnie przyznawano, że Port w Gdyni ustępuje jedynie największym w rodzaju Rotterdamu, Antwerpii czy Hamburga.” Źródło PAI.
Poczet sztandarowy niezwykle profesjonalnie poprowadził strzelec sportowy klubu PAKA-s Wiedeń i żeglarz Krzysztof Micał, czemu przyglądaliśmy się dumnie i wielką satysfakcją.
Wyjście w morze to już prawie rytuał, wprowadzony przez klub PAKA-s Wiedeń. Pomiędzy łodziami, ciągnionymi za cumy (wyjście z portu na żaglach jest niedozwolone), rozciągnięta została 25 metrowa flaga biało- czerwona, widzialna z daleka, co wzbudziło ogromne zainteresowanie osób na nabrzeżu. Flaga zostaje zwinięta przed postawieniem żagli.
I tak sygnał z łodzi sędziowskiej rozpoczął pierwsze zmagania na morzu. L2, czyli dwa okrążenia.
Drugi start ograniczony został do jednego okrążenia. Po czym zawody zostały zakończone.
Drugi dzień mistrzostw to intensywne opady deszczu. Wszystkie załogi stawiły się na starcie, czekając z nadzieją na żeglowanie. Niestety. Deszcz nie ustępował i organizatorzy postanowili odwołać regaty dnia drugiego, przyjmując wyniki z poprzedniego dnia jako rozstrzygające.
A były to bardzo interesujące wyniki.
W klasyfikacji ogólnej, tabelę w czołówce zdominowały załogi amatorskie ze sternikami przydzielonymi przez organizatorów w ramach losowania. Na pierwszym miejscu stoi załoga z Zaolzia, na trzecim pierwsza załoga PAKA-s Wiedeń/UPSA na łodzi numer 141, a na piątym załoga z RPA. Druga załoga PAKA-s Wiedeń/UPSA na łodzi numer 101 zajęła miejsce 14.
Po podzieleniu startujących na „z własnym sternikiem” i „sternik przydzielony”, załoga z Zaolzia utrzymała pierwsze miejsce, a pierwsza załoga PAKA-s Wiedeń/UPSA przesunęła się na miejsce drugie. Druga załoga PAKA-s Wiedeń/UPSA zajęła ostatecznie miejsce piąte.
Oficjalne zakończenie V Światowych Polonijnych Mistrzostw Żeglarskich oraz wręczenie medali i pucharów, nastąpiło na gdyńskim nabrzeżu Marinie Yacht Park, w tym samym miejscu, gdzie odbyło się uroczyste otwarcie.
Wprawdzie, po przerwanych regatach pozostał niedosyt, ale za to, jak zawsze, nie zawiedli organizatorzy.
Za co serdecznie dziękujemy i do zobaczenia za rok!
150 lat dzielnicy Favoriten w Wiedniu
Aktywna prezentacja klubu PAKA-s Wiedeń na festynie sportowym z okazji 150 letniej rocznicy powstania dzielnicy Favoriten w Wiedniu.
W dniach 7-8 czerwca 2024 roku, władze dzielnicowe dzisiejszej dziesiątej dzielnicy Wiednia, która powstała 150 lat temu i nazwana została Favoriten, postanowiły uczcić tę rocznice dwudniowym festynem plenerowym, przede wszystkim o profilu sportowym. Do udziału zaproszone zostały kluby sportowe mające swoja siedzibę właśnie w tej dzielnicy. Do takich klubów należy Polonijny Klub Aktywności Sportowych – Strzelectwo Sportowe PAKA-s Wiedeń. Zarząd klubu i członkowie zorganizowali stoisko namiotowe, na którym zaprezentowana została broń sportowa pneu-matyczna z możliwością oddania tak zwanego strzału suchego, czyli bez ładowania broni.
Jak szybko mogliśmy się przekonać, był to strzał w dziesiątkę. Zainteresowanie było ogromne,
a do próby ustawiały się kolejki dzieci, młodzieży i dorosłych. Stoisko klubu PAKA-s Wiedeń wyznaczone zostało jako stacja do zbierania pieczątek w specjalnym paszporcie. Każdy kto taki paszport posiadał i oddał strzał suchy z pistoletu lub karabinka, otrzymywał pieczątkę.
Tak wypełniony paszport w kilku takich stacjach brał później udział w losowaniu niespodzianek, przygotowanych przez organizatora.
Oprócz stoiska pokazowego dla strzelectwa sportowego klub PAKA-s Wiedeń zbudował boisko do grania w siatkówkę na trawie. Siatkówka to kolejna dyscyplina aktywnie uprawiana przez klub.
Na boisku przez cały dzień przewijały się grupy młodzieżowe siatkarek i siatkarzy.
Był to niezmierne aktywny dzień dla klubowiczów. Słońce prażyło bardzo mocno.
A nad tym wszystkim dumnie powiewała biało-czerwona.
Niestety, mogliśmy wziąć udział tylko w pier-wszym dniu festynu. Na drugi dzień już byliśmy na stanowiskach strzeleckich mistrzostw ASKÖ regionu Wiedeń w strzelectwie sportowym z broni palnej.
AUTOKORSO 2023
Polskie flagi na ulicach Wiednia, czyli AUTOKORSO 2023
i 105 rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości.
11 listopada 2023 w Wiedniu odbył się po raz piąty marsz połączony z Autokorso, upamiętniający 105 rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości, a także 105 rocznicę powstania Republiki Austrii.
Organizatorem głównym AUTOKORSO 2023 był po raz kolejny Polonijny Klub Aktywności Sportowych-Strzelectwo Sportowe PAKA-s Wiedeń, a współorganizatorem klub SKV Sobieski i Unia Polonijnych Klubów Sportowych w Austrii UPSA.
W roku 1918, pod koniec I Wojny Światowej rozpad trzech największych państw Europy Środkowo - Wschodniej doprowadził do powstania dziesięciu nowych państw, w tym państwo Polskie, które okupowane było przez rozpadającą się Rosję, Niemcy i Austro-Węgry, a także Republiki Austrii, która powstała z rozpadu Austro –Węgier.
Z tej też okazji 105 rocznicy, uczestnicy Autokorso 2023 złożyli wieniec pod pomnikiem Republiki Austrii.
Krótkie przemówienie, przypominające to wydarzenie oraz związek z historią Polski, odczytane zostało
w języku niemieckim przez rodzonego Austriaka. Wielu Polaków, którzy z różnych powodów, najczęściej
z powodu prześladowań w czasach komunizmu, uznali Austrię za swoja drugą Ojczyznę przyjmując jej obywatelstwo, nierzadko zachowując też obywatelstwo polskie. Była to więc okazja do świętowania powstania Republiki Austrii
i Odzyskania Niepodległości Polski. Często określane jest to jako patriotyzm wtórny, lub podwójny.
Państwo Polskie, w roku 1918, po 123 latach odzyskało swoją Niepodległość, którą świętujemy 11 listopada każdego roku.
Jak co roku, przypominamy o tym okresie, w którym przez sześć pokoleń, nie było państwa Polskiego. Można powiedzieć, że w roku 1918, nie było na świecie ani jednego Polaka, ani jednej Polki, którzy urodziliby się w Polsce. A jednak Polska, znowu pojawiła się na mapach świata, a było to efektem krwawych walk na wszystkich frontach I Wojny Światowej.
Ze wszystkich stron Europy i świata podążali Polacy walczyć o swój kraj, a na ich czele stanął marszałek Józef Piłsudski.
Wspomnieć też należy o dniu 16 listopada 1918 roku. W tym dniu Wódz Naczelny Armii Polskiej Józef Piłsudski wysłał do przywódców państw świata depeszę informującą o powstaniu Niepodległego Państwa Polskiego notyfikując tym
II Rzeczpospolitą.
A to jej treść:
„Jako Wódz Naczelny Armii Polskiej pragnę notyfikować rządom i narodom wojującym i neutralnym istnienie Państwa Polskiego Niepodległego, obejmującego wszystkie ziemie zjednoczonej Polski"
Dzień 16 listopada obchodzony jest jako Dzień Służby Zagranicznej. Jest to święto polskich dyplomatów i pracowników Ministerstwa Spraw Zagranicznych Polski.
Po złożeniu kwiatów pod pomnikiem Republiki Austrii uczestnicy Autokorso, w asyscie policji, w oflagowanych polskimi barwami samochodach, przejechali na Kahlenberg, aby przed tablicą
z wizerunkiem Marszałka Józefa Piłsudskiego, umieszczonej na fasadzie Polskiego Sanktuarium Narodowego, z okazji Święta Niepodległości złożyć wiązankę kwiatów i odśpiewać Hymn Polski.
Wspomniano też o przypadającej w tym roku sto 103 rocznicy Bitwy Warszawskiej, zaliczanej do czołowych bitew
w historii, które kształtowały Europę i świat. Bitwa ta, na czele której stał Józef Piłsudski, Marszałek Wolnej i Niepodległej Polski, uchroniła w roku 1920 Europę przed bolszewizmem.
Podobna taka bitwa odbyła się w roku 1683 na przedpolach Wiednia. Wtedy to król Polski Jan III Sobieski,
stojąc na czele armii sprzymierzonych, uchronił chrześcijańską Europe przed islamizacją.
Autokorso 2023 było kolejną okazją do zamanifestowania patriotyzmu, tożsamości, pamięci i hołdu dla poległych
za Wolność naszej Ojczyzny Polski.
To była okazja dla odważnych, którzy nie boją się pokazać kim są, nie wstydzą się swojego pochodzenia, swoich korzeni. To była okazja do zamanifestowania pamięci o historii swojego Narodu.
Gdyż „Naród, który nie pamięta swojej historii nie ma przyszłości”.
Uczestnictwo w takiej otwartej imprezie to akt odwagi i dumy. Niestety, patriotyzm nie wszędzie jest tani,
a poza granicami kraju widać to najbardziej. Do marszu przystąpiła grupa dorosłych i dzieci, Polaków
i Austriaków mieszkających w Wiedniu.
Ta relacja filmowa poświęcona jest wszystkim uczestnikom i organizatorom Autokorso, oraz jest wyrazem podziękowania dla wiedeńskiej policji za profesjonalne zabezpieczenie całej imprezy.
BOMBOWCEM DO WOLNOŚCI
Uroczystości wtórne
„Martwy jest tylko ten, kto został zapomniany”
19 października 2023 roku w miejscowości Aspang Markt w Austrii, gdzie złożone są prochy pilotów, Polaków, Ludwika Michalskiego i Stanisława Krasonia, którzy jako przymusowi robotnicy w czasie IIWŚ zginęli tragicznie podczas uprowadzenia niemieckiego bombowca z lotniska w Wiener Neustadt, odbyły się wtórne uroczystości dla oddania hołdu poległym za ich bohaterstwo i odwagę.
Uroczystości zorganizowała Garda Austriacka pod dowództwem pułkownika DR Markusa Reisnera, który tę historie odkrył i opisał, a przy pomocy wielu zaangażowanych Austriaków, historyków, urzędników oraz wielu innych osób przyczynił się do tego,
że dzisiaj polegli piloci zostali zidentyfikowani, mają swój grób, imiona i nazwiska oraz tablicę pamiątkową.
W czasie uroczystości, tuż przed złożeniem wieńców, punktualnie o godzinie 11:00 nad głowami zebranych przeleciał planowo historyczny samolot wojskowy austriackich Sił Zbrojnych. Była to zaplanowana przez pułkownika Reisnera część tej ceremonii.
Po zakończeniu całych uroczystości uczestnicy udali się do miejscowej restauracji Gasthaus Baumgartner, gdzie DR Max Stiglbauer, jeden z zaangażowanych w opracowaniu i wyjasnieniu tej niezwykłej historii, przygotował prelekcję, na której przedstawił fakty i dokumentację sprzed 80 lat.
Również świadek naoczny, dzisiaj dziewięćdziesięcioletni mężczyzna opowiedział w kilku słowach, co zapamiętał tego dnia, gdy bombowiec rozbił się o pobliskie wzgórza.
DR Max Stiglbauer uzupełnił nagrobek stopioną przez ogień odnalezioną częścią samolotu, na której umieścił fotografię poległych Ludwika Michalskiego i Stanisława Krasonia.
Po prelekcji pułkownik DR Markus Reisner wezwał obecnych do uczczenia minutą ciszy poległych pilotów oraz tych, którzy zaangażowani byli w wyjaśnienie tej historii od 2018 roku i w międzyczasie zmarli.
W uroczystościach wzięła też udział delegacja Polonijnego Klubu Aktywności Sportowych-Strzelectwo Sportowe PAKA-s Wiedeń, w składzie Małgorzata Kalvoda – strzelc sportowy i prezes klubu Emil Dyrcz, który najbardziej zaangażowanym
w tę historię osobom wręczył okolicznościowe medale, wydane przez Skarbnicę Narodową, na okoliczność 340. rocznicy Odsieczy Wiedeńskiej wraz z certyfikatami.
Emil Dyrcz, wraz z byłym attache wojskowym RP w Austrii, pułkownikiem Adamem Stępniem, uczestniczył od początku do końca w procesie wjaśnienia tej historii, zakończonej sukcesem przywrócenia godności, nazwisk i twarzy poległych oraz godnego ich pochowania i uczczenia.
Cześć i Chwała Bohaterom!
35 Polska Niedziela Sportowa Wiedeń 2023
HYMN Polski, strzały i bieganina na stadionie sportowym w Wiedniu, czyli
35 Polska Niedziela Sportowa Wiedeń 2023.
24 września 2023 roku w 10 dzielnicy Wiednia Favoriten, na stadionie lekkoatletycznym przy Grenzackerstrasse po raz kolejny zawisły polskie flagi i barwy narodowe. A okazją do tego była Polska Niedziela Sportowa, zorganizowana po raz 35 w czterdziestoletniej historii.
Polska Niedziela Sportowa to wielki, najbardziej z polskich imprez rozpoznawalny festyn sportowo-kulturalno-integracyjny w Austrii, organizowany dla Polonii i wszystkich chętnych spoza tego środowiska. To święto sportu dla dzieci, młodzieży i dorosłych.
Organizatorem głównym tej imprezy było jak zawsze stowarzyszenie Polskie Towarzystwo Sportowe z prezesem magistrem Andrzejem Lechem na czele.
Do organizacji włączyły się liczne polonijne kluby i stowarzyszenia sportowe działające na terenie Wiednia i okolicy.
Dzięki zaangażowaniu tych stowarzyszeń dla gości, dzieci, młodzieży i dorosłych można było zaoferować wiele atrakcji sportowo-rozrywkowych, takich jak mecze piłki nożnej dla dzieci
i dorosłych, siatkówka plażowa, wspinaczka górska, zabawy sportowe dla dzieci szkolnych, turniej szachowy, dmuchany zamek, konkurs żeglarski. Dodatkowe atrakcje to tombola z atrakcyjnymi fantami i konkurs na „Moje Ciasto”, czyli wypieki z domowego piekarnika. Zadbano też solidnie o część kulinarną. Całość oprawiła muzyka live. Kluby i organizacje polonijne z Wiednia miały więc okazję zaprezentować swoje działalności, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem obecnych na stadionie Polaków, Austriaków i inne narodowości.
Na oficjalnym otwarciu prezes PTS Andrzej Lech powitał i przedstawił wszystkich współorganizatorów tego wydarzenia, oraz gości. Następnie wszyscy powitali Gościa Honorowego Wojtka Fortunę, skoczka narciarskiego, złotego medalistę z Igrzysk w Sapporo w roku 1972.
Wojtek opowiedział w paru słowach o swoich aktualnych aktywnościach, a dodatkową atrakcją była możliwość kupienia wydanej przez niego książki „Pół wieku od złotego skoku”.
Oczywiście z autografem.
Oficjalną część powitalną Polskiej Niedzieli Sportowej Wiedeń 2023 zakończyło odśpiewanie hymnu Polskiego. Następnie ruszyły już częściowo rozpoczęte rozgrywki i konkurencje sportowe.
Swoje aktywności zaprezentował też Polonijny Klub Aktywności Sportowych -Strzelectwo Sportowe PAKA-s Wiedeń, organizując w ramach tego festynu III już z kolei Polonijny Letni Biathlon dla Młodzieży Wiedeń 2023.
Biathlon, organizowany w ramach Polskiej Niedzieli Sportowej, tak jak poprzednie, przeznaczony był dla dziewcząt i chłopców w wieku od 9 do 14 lat, które to grupy podzielone zostały dodatkowo na dwie kategorie wiekowe, osobne dla dziewcząt i chłopców.
Zawodnicy mieli do pokonania trzykrotnie wyznaczone okrążenie, w międzyczasie dwukrotnie wbiegali na strzelnicę, gdzie pod profesjonalnym okiem strzelców sportowych klubu PAKA-s Wiedeń, strzelali z karabinków laserowych do celu.
Zainteresowanie udziałem wśród młodzieży było tak duże, że na prośbę rodziców i opiekunów, dopuszczone zostały także dzieci poniżej lat 9. Ta grupa została włączona do najmłodszych grup 9-11. O całą organizację biathlonu, sprzęt i sędziowanie zadbali strzelcy i członkowie klubu PAKA-s Wiedeń.
Do zawodów przystąpiła rekordowa ilość 54 zawodniczek i zawodników. Wszyscy uczestnicy biathlonu, po zakończeniu biegu i strzelania otrzymali pamiątkowy medal III Biathlonu dla Młodzieży, a medale te wręczała Olivia, czterokrotna młodzieżowa złota medalistka Letnich Igrzysk Polonijnych Wrocław 2023.
Było to nie lada wyzwanie logistyczne. Całe zawody, podliczanie wyników i zakończenie wraz z dekoracją zwycięzców przebiegły bez zakłóceń i jakichkolwiek problemów. Przed startem zawodnicy mieli okazję zapoznać się z techniką strzelania oraz regulaminem zawodów, które z niezwykłym profesjonalizmem ciągle przekazywane były uczestnikom przez sędziów i obsługę. Przez ponad cztery godziny, przez własne nagłośnienie podawane były informacje o zawodnikach i przebiegu zawodów.
Strzelanie z karabinków laserowych do celu cieszyło się zainteresowaniem nie tylko dzieci
i młodzieży, ale także dorosłych i rodziców, którzy mieli okazję oddać kilka próbnych strzałów.
Zwycięzcy we wszystkich kategoriach wiekowych, po skrupulatnym podliczeniu wyników pomiarowych, otrzymali puchary i certyfikaty. Dzieci otrzymały też drobne upominki
i słodycze przygotowane prze klub i organizatorów głównych Polskiej Niedzieli Sportowej.
Tak jak przy każdych zawodach, tym razem również przyznana została nagroda fair play. Otrzymał ją Oliwer, pięciolatek, który, mimo że walczył w klasie starszych zawodników, to jednak nie poddawał się i ukończył strzelania i trzykrotną rundę biegu. Jest to prawdziwy przykład sportowego ducha walki i szacunku do swoich rywali. Jury nie miało wątpliwości, że puchar nagrody fair play otrzymać powinien właśnie Oliwer.
Sportowa Niedziela 2023 zakończyła się późnym wieczorem. Była to wzorowo zorganizowana impreza, w której ogromna część Polonii Wiedeńskiej wykazała się bezprzykładną współpracą w tym dobrym celu, integracji.
Do zobaczenia za rok!
6 września 2023 w Wiedniu odbyło sie zebranie członków klubu PAKA-s Wiedeń.
Na zebraniu podsumowano uczestnictwo strzelców w XXI Światowych Letnich Igrzyskach Polonijnych Nysa-Głuchołazy-Wrocław 2023, na których strzelcy Klubu PAKA-s Wiedeń nie mieli sobie równych.
Drugim tematem zebrania było zagospodarowanie środków finansowych, przyznanych po raz pierwszy klubowi w ramach finansowania projektów ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023. Zaprezentowane zostały wzory koszulek uzupełniających dla sekcji strzeleckiej i siatkarskiej, które będa częściowo finansowane z tych środków.
UNIA LUBELSKA
3 lipca 2023 roku, na jednej z wysp kanaryjskich, a dokładnie na Teneryfie w Puerto de la Cruz odbył się symboliczny, jednoosobowy Bieg Pocztyliona z okazji 454 rocznicy zawarcia Unii Lubelskiej.
Taki Bieg Pocztyliona, już czwarty z kolei, ale na wielką skalę, odbył się w roku 2019, z okazji 450 rocznicy tego wydarzenia.
Przypomnijmy, że „Bieg Pocztyliona” to największa tego typu historyczno-sportowa impreza na świecie, a jej organizatorem jest Polonijny Klub Aktywności Sportowych-Strzelectwo Sportowe PAKA-s Wiedeń.
Zapraszamy do kroniki tego biegu
Link
PODAJ piłkę - czyli gramy na piasku
W dniu 27 maja 2023r. na objektach sportowych policyjnego ośrodka sportowego PSV w 22 dzielnicy Wiednia odbył się II Wiosenny Polonijny Turniej Piłki Plażowej o puchar prezesa Unii Polonijnych Klubów Sportowych w Austrii UPSA. W turnieju wzięło udział pięć dwuosobowych drużyn, w tym jedna mix i jedna kobieca. Również prezes UPSA Emil Dyrcz stanął na piasku do gry. Równolegle na stadionie piłki nożnej obok, odbywały się po raz kolejny mecze charytatywne w piłce nożnej na małych boiskach, a beneficjentami tego turnieju, w którym udział wzięły dwa zespoły klubów polonijnych z Wiednia, są dzieci ze szpitala uniwersyteckiego w Lublinie. O tym w innej relacji. Zwycięzcą turnieju o puchar prezesa UPSA została drużyna mix, ukryta pod nazwą PLAYBOYS w składzie Ania i Michał. Drugie miejsce wygrało DOMINO, czyli Dominik i Dacjan. Trzecie miejsce wywalczył sam prezes i partner Alen, ukryci pod nazwą EMILEN.
Jedyna drużyna kobieca SABALGMITEREK, czyli Magdalena i Angelika wywalczyły czwarte miejsce, a miejsce piąte przypadło drużynie OUTSIDER , czyli Jackowi i Tadeuszowi.Wszyscy uczestnicy turnieju otrzymali medale pamiątkowe,
które wręczały dzieci, a zwycięzcy turnieju złote medale i puchar, ufundowany przez prezesa UPSA.
Udział w turnieju był bezpłatny.
Z cyklu: „Gdy anioły stają się widzialne” –
czyli Hearts 4 Children
W dniu 27 maja 2023r. na obiektach sportowych policyjnego ośrodka sportowego PSV w 22 dzielnicy Wiednia odbył się po raz kolejny charytatywny turniej piłki nożnej na małych boiskach. Organizatorem tego turnieju od wielu lat jest Austriak Martin Koch, zakochany w Lublinie. A beneficjentami HEARTS 4 CHILDREN, bo tak nazwany został ten turniej, są dzieci z uniwersyteckiego szpitala w Lublinie.
W turnieju wzięło udział 13 drużyn, w tym dwie drużyny Polonijnych Klubów w Wiedniu SKV Sobieski i FC Polnische Kickers.
Martin Koch zgromadził ponad dwieście fantastycznych fantów na tobolę, gdzie każdy, wykupiony za 3 euro numer wygrywa. Cały dochód z turnieju, wraz z tombolą i wpisowym przeznaczony jest w całości dla beneficjentów. Co roku Martin otrzymuje wsparcie organizacyjne od Unii Polonijnych Klubów Sportowych w Austrii UPSA i Polonijnego Klubu Aktywności Sportowych-Strzelectwo Sportowe PAKA-s Wiedeń. Młodzież z klubu PAKA-s przejęła rolę rozprowadzenia losów tomboli. Do dyspozycji organizatora przekazane zostało też nagłośnienie. Prezes UPSA wykonał kilka ujęć z gry i fotki. Jest to niespotykane przedsięwzięcie człowieka, który wspiera chore dzieci w Polsce, chociaż nie jest tej narodowości. Niestety, praktycznie od samego początku zdany jest na pomoc tylko kilku stowarzyszeń austriackich, jak np. fairplay-projektpool i polonijnych oraz na samego siebie. Miejmy nadzieję, że za rok dołączą inni.
W końcu obecność przy takich wydarzeniach powinna stać się punktem honoru Polaków mieszkających w Austrii.
Regionalne mistrzostwa ASKÖ Wiedeń w strzelectwie sportowym z broni pneumatycznej.
W dniach od 14 do 16 kwietnia 2023 roku w Wiedniu odbyły Mistrzostwa regionu ASKÖ Wien w strzelectwie sportowym
z broni pneumatycznej.
ASKÖ Wien - Arbeitsgemeinschaft für Sport und Körperkultur
in Österreich - Verband Wien, w języku polskim:
Wspólnota Sportu i Kultury Fizycznej w Austrii - Stowarzyszenie Wiedeń, w którym zrzeszony jest również Polonijny Klub Aktywności Sportowych-Strzelectwo Sportowe PAKA-s Wiedeń.
„Strzelcy celni” PAKA-s Wiedeń stanęli na stanowiskach dla pistoletów pneumatycznych jednostrzałowych LP1, pięciostrzałowych LP5 i karabinków pneumatycznych LG
z postawy stojącej i z podpórki.
W pierwszym dniu mistrzostw rozegrana została konkurencja pistolet pneumatyczny jednostrzałowy LP1 z podpórki postawy stojącej, i pięciostrzałowy LP5 z postawy stojącej. Na stanowisku LP1 postawa z podpórki stanęła Joanna, „strzelec celny” klubu PAKA-s Wiedeń. Do konkurencji LP5, w której w ciągu 10 sekund trzeba oddać pięć strzałów do jednej tarczy, powtarzając to 8 razy, stanęło trzech strzelców klubu PAKA-s Wiedeń.
W klasie mężczyzn strzelali Krzysztof i Emil Dawid, a w klasie Senior 1 walczył Emil senior.
Wszyscy zawodnicy klubu PAKA-s Wiedeń zdobyli w swoich konkurencjach medale.
Joanna, zajmując trzecie miejsce wywalczyła brązowy medal. Emil Dawid wywalczył medal srebrny, a Krzysztof brązowy. Emil senior w swojej klasie zdobył srebro. Drużynowo klub PAKA-s Wiedeń uplasował się na miejsu piątym.
W drugim dniu mistrzostw strzelcy przystąpili do konkurencji pistolet pneumatyczny jednostrzałowy LP1 z postawy stojącej, i młodzieżówka z postawy stojącej z podpórki.
Na starcie w klasie mężczyzn stanął Emil Dawid i Krzysztof. W klasie seniorów 1 z przeciwnikami „strzelał się” Emil senior, w w klasie młodzieżówki do 14 lat, w której dopuszczalne jest strzelanie tylko z podpórki walczyła Rita.
W drugim dniu strzelcy sportowi PAKA-s Wiedeń również opuszczali zawody z medalami. Rita w swojej klasie zdobyła srebrny medal. Emil senior wystrzelał również drugie miejsce, a Krzysztof i Emil Dawid zajeli odpowiednio czwarte i piąte miejsce. Drużynowo strzelcy PAKA-s Wiedeń zajęli miejsce piąte.
Jednocześnie z mistrzostwami ogłoszone zostały wyniki w strzelaniach sezonowych 2022/2023 w konkurencji LP1.
Miejsce drugie zajął Emil senior. Pozostali strzelcy Paweł, Michał, Emil Dawid zajęli odpowiednio miejsca piąte,
siódme i dziesiąte. Rita w swojej klasie utrzymała miejsce drugie, a Joanna miejsce dziesiąte.
Drużynowo klub PAKA-s Wiedeń wywalczył puchar za trzecie miejsce.
Tutaj bardzo miła niespodzianka ze strony organizatorów. Pełna nazwa klubu PAKA-s napisana została na dyplomie
po polsku.
W trzecim dniu mistrzostw na stanowiskach stanęli „strzelcy celni” PAKA-s Wiedeń karabinków pneumatycznych.
W kategorii senior III, drugie miejsce i srebrny medal wywalczył Stanisław. Stanisław wystartował ponownie w drugiej konkurencji w klasie ogólnej.
W tej klasie ogólnej postawy stojącej z podpórką, wystartowało czterech strzelców PAKA-s Wiedeń. Miejsce trzecie i brązowy medal zdobył Bogdan. Michał, Stanisław i Sebastian zajeli odpowiednio miejsca czwarte, szóste i dziewiąte.
Drużynowo „strzelcy celni” klubu PAKA-s Wiedeń karabinków pneumatycznych zajeli miejsce pierwsze!
Na zakończenie mistrzostw, podobnie jak w konkurencjach pistoletówych, wręczono też dyplomy za miejsca zdobyte w strzelaniu sezonowym z karabinów pneumatycznych 2022/2023.
Strzelcy PAKA-s Wiedeń, w składzie Bogdan, Stanisław, Michał zajeli odpowiednio miejsca piąte, dziewiate i dziesiąte. Drużynowo zdobyli puchar zajmując miejsce drugie.
Ogólnie na tych mistrzostwach „strzelcy celni” Polonijnego Klubu Aktywności Sportowych-Strzelectwo Sportowe PAKA-s Wiedeń zdobyli pięć medali srebrnych i trzy brązowe.
Ku Chwale Oręża Polskiego!
Zanotował: Emil Dyrcz
Zdjęcia: własne
MISTRZOSTWA regionu Wiedeń w strzelectwie sportowym 2023.
Polonijni strzelcy sportowi na podium!
W dniach od 9 do 12 marca, i, od 18 do 19 marca 2023 odbyły się w Wiedniu mistrzostwa regionu w strzelectwie sportowym z broni pneumatycznej.
Jednocześnie zakończyły się sezonowe zawody 2022/2023
w tych dyscyplinach.
Do mistrzostw przystąpiło razem dziewięcioro zawodniczek
i zawodników Polonijnego Klubu Aktywności Sportowych-Strzelectwo Sportowe PAKA-s Wiedeń, w tym troje debiutantów.
W pierwszym dniu zawodów na stanowiskach konkurencji pistolet pneumatyczny jednostrzałowy LP1 z podpórki stanęły dwie debiutantki – Joanna i Rita. Joanna w klasie ogólnej zajęła miejsce trzynaste, a Rita, w klasie młodzieżowej zajęła miejsce pierwsze, zdobywając złoty medal.
W drugim dniu, w zawodach pistolet pneumatyczny szybkostrzelny – pięciostrzałowy LP5 na stanowiskach stanęli Krzysztof, debiutant Emil Dawid i Emil, zajmując odpowiednio miejsca dziewiąte, ósme i szóste. Drużynowo
w tej konkurencji strzelcy PAKA-s zajęli miejsce trzecie, zdobywając brązowy medal tych mistrzostw.
W sobotę, 11 marca 2023 na stanowisku konkurencji pistolet LP1 w klasie seniorów III stanął Stanisław
i wystrzelał miejsce ósme.
W ostatnim dniu mistrzostw, w konkurencji pistolet pneumatyczny jednostrzałowy LP1, na stanowiskach stanęli mężczyźni i kobiety.
Trzech strzelców PAKA-s, Krzysztof, Emil Dawid i Emil przystapiło do kwalifkacji,
w której trzeba było oddać precyzyjnie sześćdziesiąt strzałów. Krzystof i Emil, zajmując miejsca szóste i ósme zostali zakwalifikowani do finałów. Emil Dawid odpadł, zajmując miejsce dziewiąte. W finałach ostatecznie Krzysztof zajął miejsce ósme, a Emil szóste. Wszyscy strzelcy PAKA-s Wiedeń znaleźli się
w top ten, zajmując drużynowo miejsce szóste. Ostatecznie w tabeli medalowej, w konkurencjach pistolet pneumatyczny, PAKA-s Wiedeń zajął miejsce siódme, z dorobkiem jednego medalu złotego i jednego brązowego.
Na zakończenie mistrzostw odbyła sie też dekoracja zwycięzców zawodów sezonowych. Wśród medalistów nie zabrakło też strzelców PAKA-s Wiedeń. W konkurencji LP5 Emil zajął miejsce trzecie, zdobywając brązowy medal. Drużynowo strzelcy polonijni zajęli miejsze szóste.
W konkurencji LP1 drużynowo, w grupie drugiej PAKA-s zdobył puchar, zajmując miejsce drugie, a w klasyfikacji generalnej miejsce piąte.
Kolejną areną zmagań strzelców sportowych w mistrzostwach regionu Wiedeń, były zawody z konkurencji karabin pneumatyczny w dniach od 18 do 19 marca 2023r.
Na stanowiskach strzeleckich karabin pneumatyczny z podpórki stanęło czterech strzelców w klasie dorosłych, i jedna zawodniczka w klasie młodzieżowej.
Rita, debiutantka na tych mistrzostwach, zajęła w swojej klasie miejsce czwarte. Stanisław, w klasie seniorów III wywalczył miejsce trzecie, zdobywając brązowy medal, a w klasie seniorów II
z podpórki osiągnął miejsce szóste.
W klasie otwartej, karabin pneumatyczny z podpórki, Michał zajął miejsce siódme. W klasie seniorów I , Bogdan wystrzelał miejsce trzecie, zdobywając brązowy medal, a Sebastian wywalczył miejsce czwarte.
Miejsce siódme, to miejsce PAKA-s Wiedeń w tabeli medalowej, z dorobkiem dwóch brązowych medali.
Zawody sezonowe 2022/2023 w tej konkurencji, Bogdan, Michał i Stanisław zakończyli odpowiednio na miejscach dziesiątym, trzynastym i dwudziestym.
Drużynowo PAKA-s Wiedeń nie zaliczył wszystkich strzelań, zajmując ostatecznie miejsce piąte.
Dziewięcioro zawodniczek i zawodników Polonijnego Klubu Aktywności Sportowych-Strzelectwo Sportowe PAKA-s Wiedeń, w tym troje debiutantów, zdobyli na Mistrzostwach regionu Wiedeń 2023 w Strzelectwie Sportowym z broni pneumatycznej jeden medal złoty i trzy brązowe.
Ku Chwale Oręża Polskiego!
X MISTRZOSTWA AMATORÓW W SKOKACH NARCIARSKICH
POLSKI POŁUDNIOWEJ O PUCHAR KAMILA STOCHA - MISTRZA OLIMPIJSKIEGO - 12.02.2023 - SKAWICA
W mistrzostwach wziął udział strzelec PAKA-s Wiedeń Emil Dyrcz
Pięć lat i wystarczy! Mistrzostwa Amatorów w Skokach Narciarskich Polski Południowej o Puchar Kamila Stocha Mistrza Olimpijskiego ponownie zawitały do Skawicy na słynną nie tylko w naszej okolicy skocznię K-20.
Lublin, Legionowo, Zgierz, Owczary, Lubień, Łódź, Kraków, Nowa Dęba, Zakopane, Katowice, Myślenice, Ciche, a nawet Wiedeń -
z tych miejscowości pochodzili skoczkowie, którzy zameldowali się w niedzielę w Skawicy. Byli też i mieszkańcy naszego powiatu, czyli mieszkańcy Białki, Zawoi i zdecydowanie najliczniejsza ekipa - reprezentanci Skawicy.
Każdy zawodnik to osobna historia niekoniecznie związana z dojazdem na zawody. Chociaż jeżeli chodzi o trasę i związane z nią perturbacje, to palma pierwszeństwa należy się Rafałowi Zastawnemu z Lublina, który około godziny piątej rano wraz z tatą wyruszył (głównie pociągiem) do Skawicy. Ostatecznie nie wiedząc, gdzie za bardzo są i jak mają dotrzeć na skocznię, postanowili wykręcić numer do organizatorów, żeby się zapytać, jak z Białki trafić na boisko Huraganu Skawica.
Po raz czwarty do Skawicy zawitał 29-letni Marcin Pater. Muzyk z Katowic jest liderem, kompozytorem i wibrafonistą w Marcin Pater Trio. W sobotę wrócił z trasy koncertowej wspólnie z Leszkiem Możdżerem po Czechach i Niemczech, ale w niedzielę nie było zmiłuj - pasja to pasja i trzeba było udać się do Skawicy.
Debiut na skoczni w Skawicy zaliczył doskonale znany m.in. z powodu organizacji przebiegającego przez nasz powiat Biegu Pocztyliona, Emil Dyrcz.
- W 2019 roku byłem gotowy skakać, ale warunki atmosferyczne uniemożliwiły przeprowadzenie zawodów. Byłem tydzień temu w Polsce, ale kiedy znalazłem informację, że konkurs skoków odbędzie się w ten weekend, wówczas decyzja mogła być tylko jedna. Udało mi się pobić życiowy rekord, bo skoczyłem w drugiej serii 17 metrów. Zostały mi jednak odjęte punkty m.in. za upadek i dopisane do mojego dorobku zostało 12 punktów - powiedział Emil Dyrcz, który do Skawicy przyjechał... z Wiednia.
W zasadzie każdemu uczestnikowi można by poświęcić kilka zdań, bo ich odwaga, żeby zmierzyć się z K-20 w Skawicy, na to zasługuje. Liczba osób spoza naszego powiatu i to, jak popularny stał się ten konkurs i to, że mimo pięcioletniej przerwy, tylu zawodników z odległych zakątków Polski przyjechało do Skawicy stanowi też bardzo ważny sygnał dla organizatora głównego zawodów, czyli dla Rady Sołeckiej Skawicy. Warto konkurs skoków rozwijać i go pielęgnować tak, żeby z roku na roku liczba startujących jeszcze rosła, a i cała otoczka wokół rywalizacja była sprzyjająca.
Skoki w Skawicy są nieprzypadkowo firmowane przez Kamila Stocha, o czym na zakończeniu tego newsa "poinformuje" sołtys Skawicy. W 2018 roku w Skawicy jednym z uczestników zawodów był Mateusz Rutkowski, czyli mistrz świata juniorów z 2004 roku, któremu swego czasu wróżono wielką karierę na miarę Adama Małysza. Rutkowski wcale wtedy nie wygrał. Ba, lepszy od niego okazał się m.in. mieszkaniec Skawicy, Tomasz Pacyga.
- Rok temu opowiedziałem mu (Kamilowi Stochowi - przyp. red.) z detalami, jak to było w Skawicy. W tym roku również trzeba powiedzieć, że konkurs był przeprowadzony w miłej atmosferze z klimatem swojskości. Amatorszczyzna wcale nie oznacza coś pejoratywnego, negatywnego. To jest spontaniczność, coś naturalnego, wspaniałego, ten duch sportowy, który tkwi w nas. Nie musi ten duch wybuchnąć żadnym fajerwerkiem, ale zwyczajną fajną zabawą - tak mówił w rozmowie z naszym portalem tata Kamila Stocha, Bronisław Stoch, w 2018 roku.
Bronisław Stoch rok rocznie pojawiał się w Skawicy, chociaż w tym roku jego nieobecność była usprawiedliwiona rehabilitacją po zabiegu. Cały czas tata Kamila pozostawał w kontakcie z organizatorami. To wielka wartość dla tych zawodów, którą "czują" także wszyscy uczestnicy zmagań. Kibice też, bo tych przy okazji konkursów w Skawicy jest co niemiara.
Wróćmy jednak do niedzielnego skakania, bo tam nie tylko skocznia była "przeciwnikiem" dla startujących, co najlepiej można było zaobserwować w naszej kolejnej transmisji live z zawodów ze Skawicy. Sobotnie opady śniegu roztopiły warstwę białego puchu i raz po raz zawodnicy lądowali, albo przejeżdżali, po "śnieżnej dziurze". Do tego doszedł miękki zeskok i przepis na wywrotkę był gotowy. W przyszłym roku zawnioskujemy, żeby zawodnik, który do momentu wyhamowania przed trybunami utrzyma się na nartach, miał doliczone dodatkowy chociaż punkt.
Skoki oceniało jury w składzie: Piotr Listwan, Jan Listwan, Stanisław Makowicz, Marcin Lis, Bogdan Pacyga, Stanisław Szafraniec, Józef Dyrcz i Krzysztof Kudzia. Ten ostatni wielokrotnie pojawiał się na zeskoku, żeby ubijać śnieg. Wszystkie ręce na pokład.
Największą notę końcową podczas niedzielnych zawodów uzyskał Sebastian Kozina ze Skawicy. Poprawił się w porównaniu do 2018 roku - to też warto podkreślić.
Imprezie towarzyszyły również okolicznościowe - zjazd na cymkolwiek, konkurs dla dzieci na skoczni K-5. Wystartowała w nim tylko dwójka zawodników (Natalia Szymańska ze Starej Kamienicy oraz Leon Ruszkiewicz ze Skawicy), ale za sam hart ducha i charakter otrzymali burzę braw. A potem jak najbardziej zasłużone nagrody. Była również i kuchnia polowa, więc można było zachowując odpowiednie proporcje, poczuć jak w drodze na zawody Pucharu Świata na Wielkiej Krokwi w Zakopanem. Ci, którzy chociaż raz byli na zawodach w Zakopanem doskonale wiedzą, że każdy kibic jest tam "atakowany" z każdej strony zapachem góralskich przysmaków.
- Organizatorzy dziesiątych mistrzostw amatorów w skokach narciarskich Polski południowej o puchar Kamila Stocha, mistrza olimpijskiego serdecznie dziękują wszystkim sponsorom i osobom zaangażowanym w przygotowanie skoczni. Wielkie podziękowania kierujemy do piłkarzy klubu Huragan Skawica, firmie Roboty Ziemne Tomasz Pacyga, firmie "Usługi Leśne" Grzegorz Wrona, firmie "Zed Bud" Zbigniew Bywalec. Szczególnie chcemy wyróżnić Kamila Stocha, który ufundował szereg nagród i medali. Dziękujemy wszystkim, któzy przez wiele lat wspierają nasze lokalne przedsięwzięcia udzielając nam nieocenionej pomocy. Serdecznie dziękujemy - powiedział sołtys Skawicy, Małgorzata Pacyga.
Zorganizowaną przez Radę Sołecką w Skawicy imprezę zarówno finansowo, jak i logistycznie wsparła Gmina Zawoja (Wójt Gminy Marcin Pająk oraz Komisja Oświaty i Spraw Społecznych). Nagrody ufundowała również radna Sejmiku Województwa Małopolskiego Danuta Kawa oraz Powiat Suski. Wzorem poprzednich edycji zawodów swoją obecnością uświetnił je senator RP Andrzej Pająk.
KATEGORIA JUNIOR DO LAT 15:
1. Karol Marek (Skawica) - 30 (15/15)
KATEGORIA JUNIOR STARSZY
1. Sebastian Kozina (Skawica) - 49,5 (25/24,5)
2. Daniel Pena (Białka) - 44,5 (22,5/22)
3. Maciej Luber (Skawica) - 41,5 (20/21,5)
4. Rafał Zastawny (Lublin) - 40 (24/16)?
5. Jakub Malawski (Kraków) - 39,5 (21/18,5)
6. Łukasz Wilk (Nowa Dęba) - 38 (18,5/19,5)
Jakub Stopka (Zakopane) - 38 (18/20)
8. Filip Fujak (Skawica) - 37 (18/19)
9. Antoni Bukowiec (Owczary) - 35 (16/19)
10. Kacper Wietrzyk (Lubień) - 33 (15/18)
11. Maksymilian Fugiel (Owczary) - 25 (14/11)
12. Piotr Warzecha (Lubień) - 22 (6/16)
KATEGORIA SENIORZY OD LAT 25
1. Kacper Ceremuga (Skawica) - 49,5 (25/24,5)
2. Jan Wiśnicz (Myślenice) - 47,5 (23,5/24)
3. Mateusz Palenica (Ciche) - 47 (24/23)
4. Marcin Pater (Katowice) - 45,5 (23,5/22)
5. Paweł Matusik (Skawica) - 39 (20/19)
6. Mateusz Matyja (Zawoja) - 35 (20/15)
7. Piotr Dyrcz (Skawica) - 31 (17/14)
KATEGORIA OPEN:
1. Dawid Kaszuba (Bystrzyca) - 24,5 m / 24,5 m = 49 m
2. Adam Kobyłka (Legionowo) - 21 m/21 m = 42 m
3. Kamil Bywalec (Skawica) - 18,5 m/20m = 38,5 m
4. Emil Dyrcz (Wiedeń) - 22 (10/12)
5. Bartłomiej Marczak (Zgierz) - 21 (21)
6. Mateusz Reczulski (Łódź) - 18,5 (18,5)
Źródło: sucha24.pl i własne
NARTY i kijki,
czyli Międzynarodowe Polonijne Mistrzostwa w Narciarstwie Biegowym
oraz Polonijny Festiwal Nordick Walking Wisła 2022.
W dniach od 18 do 21 grudnia 2022 roku w Wiśle, przy wspaniałych warunkach pogodowych,
odbyły II Międzynarodowe Polonijne Mistrzostwa w Narciarstwie Biegowym oraz Polonijny Festiwal Nordick Walking organizowane przez Stowarzyszenie Wspólnota Polska.
Dwie zawodniczki klubu PAKA-s Wiedeń Małgorzata i Maria, które wystartowały w konkurencjach nordick walking, oraz Emil, zawodnik tego samego klubu startujący w biegach narciarskich, to trzy osoby,
które były jedynymi przedstawicielami sportu polonijnego Austrii na tych zawodach.
W konkurencji indywidualnej Małgorzata zajęła drugie miejsce, a w sztafecie, Małgorzata i Maria
w grupie z zawodnikami z Zaolzia wywalczyły miejsce trzecie. Emil, przy bardzo mocnej konkurencji z Czech i Litwy zajął czwarte miejsce w biegu stylem klasycznym, a w stylu dowolnym miejsce piąte.
Gratulujemy zdobywczyniom medali!
Zanotował: Emil Dyrcz
Zdjęcia: Polonijna Agencja Informacyjna PAI i własne.
ASKÖ LP5-Cup 2022 w strzelectwie sportowym z pistoletów pneumatycznych pięciostrzałowych.
Wiedeń, 13 grudnia 2022. Zakończyła się trzecia
i ostatnia runda zawodów ASKÖ LP5-Cup 2022
w strzelectwie sportowym z pistoletów pneumatycznych pięciostrzałowych. Przez trzy rundy strzelcy walczyli
w konkurencji, w której szybkość i precyzja decydują
o wyniku i zwycięstwie. W tej konkurencji trzeba
w przeciągu 10 sekund oddać precyzyjnie pięć strzałów do tarczy. Na stanowiskach strzeleckich stanęli też strzelcy celni Polonijnego Klubu Aktywności Sportowych – Strzelectwo Sportowe PAKA-s Wiedeń. W składzie Krzysztof, Paweł i Emil zajęli odpowiednio miejsca piąte, czwarte i trzecie. Drużynowo zaś stanęli tuż przy podium na miejscu czwartym. Pozostałe rundy zakończą się wiosna 2023 roku.
Ku Chwale Oręża Polskiego!
Spotkanie opłatkowe PAKA-s Wiedeń 2022.
5 grudnia 2022 roku, w polskiej "Cafe Gloria" w Wiedniu odbyło się opłatkowe spotkanie przedświątecznie zrzeszonych w klubie PAKA-s Wiedeń i zaproszonych gości. Korzystając
z tej okazji przekazane zostały strzelcom medale i dyplomy za zawody letnie 2022 w strzelaniu z broni palnej, oraz puchar dla klubu za zajęcie trzeciego miejsca.
W spotkaniu wzięli udział też zaproszeni goście i kandydaci na na członków klubu do sekcji Strzelectwo Sportowe.
Dziękujęmy Grażynie za udostępnienie lokalu Cafe Gloria
i przygotowanie ciepłego posiłku.
A poniżej wspomnienie pierwszego spotkania opłatkowego w roku 2015.
„11 grudnia, roku pańskiego 2015 odbyło się w Wiedniu pierwsze spotkanie opłatkowe Polonijnego Klubu Aktywności Sportowych Strzelectwo-Sportowe Wiedeń. Rozdane zostały świadectwa zrzeszenia i certyfikaty V.I.P.. Powitano gości z Polski. Z wielką radościa powitano deklarację partnerstwa Podolskiego Regimentu Odprzodowego, czyli Małopolskiej Chorągwi Husarskiej z klubem PAKA-s. HUSARIA jest z nami, vivat Husaria !!!!
Opłatkiem połamał się z nami ksiądz z "najwyższej półki", ks. Roman Krekora z koscioła na górze Kahlenberg pod Wiedniem. Odśpiewano tradycyjnie kolędy, a potem polano napój zaufania, tajemnicą okryty własny produkt Leszka herbu Kazimierz Zając, tzw. "Zającówka". Wielkim talentem organizacyjnym i zgraniem zespołowym wykazali sie wszyscy zrzeszeni w klubie PAKA-s, z czego jestem ogromnie dumny i niniejszym wyrażam wielkie uznanie i podziękowanie.
Również wielkie podziękowanie dla Leszka Zająca za przygotowanie i udostępnienie lokalu i wspaniały napój zaufania.”
STRZELANIE o Grand Prix Tirol 2022.
W dniach 1 - 4 grudnia 2022 w Innsbrucku w Austrii, po dwóch latach przerwy odbyły się kolejne, międzynarodowe zawody w strzelectwie sportowym
z broni pneumatycznej o Wielką Nagrodę Tyrolu.
W zawodach tych uczestniczyli zawodnicy z ośmiu krajów, w tym dwóch w barwach biało-czerwonych. Byli to strzelcy sportowi Polonijnego Klubu Aktywności Sportowych – Strzelectwo Sportowe PAKA-s Wiedeń, którzy jako jedni, występowali w barwach Polski.
Strzelcom towarzyszli członkowie klubu PAKA-s Wiedeń.
W pierwszym dniu strzelcy celni klubu PAKA-s Wiedeń Krzysztof Micał i Emil Dyrcz, osiągając ten sam wynik, zajeli miejsca odpowiednio 12., i 11. W drugim dniu zawodów wyniki były słabsze, i tym razem zajeli miejsca 14., i 13.
Był to kolejny, szkoleniowo-treningowy wyjazd strzelców PAKA-s Wiedeń, połączony z międzynarodowymi zawodami
w strzelectwie sportowym.
Strzelcy PAKA-s Wiedeń strzelają w Czechach.
W drodze powrotnej z Zaolzia, gdzie towarzyszlismy młodzieży podczas Pierwszych Młodzieżowych Mistrzostw Polonijnych w Strzelectwie Sportowym z broni pneumatycznej Zaolzie 2022, wzięliśmy jeszcze udział w ostatnim dniu międzynarodowych zawodów o Grand Prix Bilovec w Czechach.
Na starcie zawodów z pistoletu pneumatycznego LP1, w dniu 13 listopada 2022, w barwach biało-czerwonej, a asyście kibiców stanęło dwóch strzelców Polonijnego Klubu Aktywności Sportowych-Strzelectwo Sportowe PAKA-s Wiedeń, Krzysztof Micał i Emil Dyrcz. W klasyfikacji końcowej tego dnia zajęli odpowiednio miejsce 28 i 30.
Była to kolejna możliwość zdobywania doświadczenia w tej klasy międzynarodowych zawodach.
Młodzież Polonijna strzela,
czyli Pierwsze Młodzieżowe Mistrzostwa Polonijne w Strzelectwie Sportowym.
W dniach od 11 do 13 listopada 2022 na Zaolziu odbyły się Pierwsze Młodzieżowe Mistrzostwa Polonijne w Strzelectwie Sportowym z broni pneumatycznej.
Organizatorem tych mistrzostw było Towarzystwo Beskidzkich Kucharzy TBK , a zawody odbyły się na strzelnicy sportowej OSP w Gumnach, po stronie polskiej.
Na starcie stanęło ponad dwadzieścia chłopców i dziewcząt w trzech kategoriach wiekowych z Litwy, Czech i Austrii.
Z Austrii w zawodach wystartowały cztery dziewczyny reprezentujące Polonijny Klub Aktywności Sportowych-Strzelectwo Sportowe PAKA-s Wiedeń w składzie Larisa, Rita, Oliwia i Elisabeth.
Zawodniczkom towarzyszyli opiekunowie, którzy aktywnie pomagali organizatorom w przeprowadzeniu zawodów.
Dla zawodniczek PAKA-s Wiedeń były to pierwsze takie międzynarodowe zawody, które zakończyły się wielkim sukcesem dla grupy polonijnej z Austrii.
Eliza w konkurencji karabinek pneumatyczny wywalczyła 3 miejsce. Oliwia dwa razy trzecie miejsce w konkurencji pistolet pneumatyczny i karabinek pneumatyczny. Rita również dwa razy stawała na podium.
Raz na drugim miejscu w konkurencji pistolet, i na pierwszym miejscu w konkurencji karabinek.
Zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe, a wszyscy uczestnicy dyplomy udziału.